Člověk chce v životě vítězit, alespoň si to myslíme na vědomé úrovni. Není příliš mnoho lidí, kteří otevřeně prohlásí, že přišli prohrát a pak se věnují akcím, které jejich záměry demonstrují, s výjimkou sebevrahů. Ale pojďme se bavit o duševně zdravých lidech. Co je to, co dělá vítěze vítězem? Je to nejlepší čas? Největší výkon? Tento rozměr posuzování života je objektivní ve skupině lidí. Pro jednotlivce je to jinak. Stalo se vám, že jste už na začátku běžeckého závodu věděli, že nevyhrajete? Možná jste měli naraženou nohu, možná jste věděli, že s vámi běží běžci lepší, než jste vy sami, nebo mnoho jiných možných příčin, které naznačovaly pozici outsidera, a přesto jste běželi také. A rozhodli jste se k něčemu jinému – že tento závod dokončíte i s vaší bolestí v noze. A také jste ho dokončili. Pro okolí jste nevyhráli, lidé kolem tleskali v cíli jinému člověku. Sami pro sebe však vítězem jste.Tento koncept vnímání událostí je důležitý pro naše sebevědomí. Někdy se zdá, že pro nás má větší hodnotu názor ostatních lidí. Slyšíme kolegu, jak se kriticky vyjadřuje o naší práci, rodičům se zdá nevhodný náš partner nebo partnerka, nebo manželka pronese necitlivě před naším odchodem na důležitou poradu ve firmě: „No ty zase vypadáš!“ Názory okolí jsou do určité míry cenné jako zpětná vazba, dlužno ale říci, že tato zpětná vazba je velmi často zaujatá a nezřídka není jejím cílem podpořit nás v našich snech, nýbrž nás od nich odradit.
Proč si tak málo vážíme svého názoru je otázkou tématu, které přesahuje rozsahem tento článek, ale zajímavé může být praktické řešení toho, jak naši někdy až ztracenou sebedůvěru opět obnovit. Kouzlo tkví v tom, že si stanovujete své vlastní mety a cíle, které jsou reálné vašim možnostem. Jak to udělat? Například běžíte závod. Víte, že nevyhrajete, ale můžete si sami dát svůj vlastní cíl doběhnout na třetím místě. Když se tak umístíte, vyhráli jste. Nikoli závod, ale dosáhli jste svého vlastního cíle. Buďte si vědomi toho, že se tak stalo. Naučte se dávat si své vlastní mety, vy sami znáte svůj vlastní potenciál a víte, co dokážete. Budujete tak vlastní sebevědomí, které je mnohem pevnější než soudy okolí – je totiž VAŠE VLASTNÍ. Nesnažte se být nejkrásnějším člověkem na diskotéce, kterému všichni věnují pozornost a je centrem dění, když víte, že koktáte a máte pokročilou pleš, což rozhodně nezapadá do současného ideálu krásy. Rozhodněte si večer opravdu užít a poznat příjemné lidi. Nebo si dejte jako cíl zlepšit svou schopnost tančit. Nebo tam jděte, abyste se odreagovali od běžných starostí. Když odcházíte domů, položte si otázku – zvítězil jsem? Pokud jste se chtěli odreagovat a stalo se, vyhráli jste. Pokud jste si chtěli užít večer a skutečně jste se bavili, pak jste vítězem.
Naučte se sami hodnotit a oceňovat svůj život. Samostatně rozhodujte, co se vám podařilo a čeho jste ZATÍM nedosáhli. Další tip je mnohem náročnější. V životě věnujeme pozornost často hlavně tomu, co se nedaří. Hledejte na všem, co jste udělali, tu část, která se zdařila. Svět není absolutní, pokaždé existují věci, které mohly být lepší a také POKAŽDÉ existují věci, které byly úspěšné. Existuje velké umění, které si musí osvojit každý člověk, který chce být vítězem sám pro sebe. Věnovat pozornost nejprve tomu, co se podařilo a pak až tomu, co je třeba zlepšit. Důležité je pořadí a důležité je ani jednu oblast nevynechat. Pro duševní vyrovnanost je podstatné vnímat nejdříve plusy a v jejich světle je snazší si přiznat mínusy, jsme ochotnější je vidět. Ano, byly tam také a to není konec světa.
Dávejte si sami své vlastní cíle, nečekejte na cíle, které vám vytyčí vaše okolí. Buďte si vědomí, kam v životě směřujete a sami si určete, jestli jste toho dosáhli. Vy jste jediným člověkem na světě, kterého se vám nepodaří nikdy obelstít, dobře víte, kdo jste, co jste udělali a čeho jste dosáhli. Máte obrovský potenciál a schopnosti, objevte je sami pro sebe a nenechte nikoho, aby vás srazil z vašeho znovunabytého sebevědomí, jste vítězi tehdy, když pro sebe víte, že jste vítězi.
Pavel Ranc
Konzultant Business Success