1. Úvod
  2. /
  3. Nezařazené
  4. /
  5. Jak vysvětlit zaměstnancům, že...

Jak vysvětlit zaměstnancům, že je čas na „nepříjemná“ opatření?

Stává se to i za normálního fungování. Máte na starosti skupinu lidí a musíte jim sdělit nepopulární opatření. A u řečí to většinou nekončí. Musíte je také prosadit. Není to příjemná situace pro nikoho a málokdy se to obejde bez zamračených obličejů nebo otrávených pohledů. Ale i nepříjemné zprávy se dají trochu osladit. Tady je pár tipů, které sice nezmírní „utahování opasků“, ale možná vám pomohou minimalizovat nepříjemné okolnosti a zvládnout celou situaci rychleji.

 

Pravda jako cesta z nouze

Řekněte pravdu. Není čas ani peníze hrát si na „tajemný hrad v Karpatech“. Vaši lidé musí vědět, jaká je situace. Naprosto otevřeně. Přišli jste o dodavatele? Odběratelé stáhli objednávky? Ukažte lidem celý obrázek, nezůstávejte jen u vysvětlení „je špatná situace“. Pokud vám skutečně hrozí, že za rok firma nemusí existovat, měli by vaši lidé vědět, že končí legrace a začíná tvrdá práce. Vyděsí to některé? Může se to stát. Ale zdravé jádro vašeho týmu to zmobilizuje. Budou mít jasno v tom, jak to s firmou vypadá, co je potřeba udělat a zvýší to jejich ochotu se zapojit, i když to pro ně nebude zrovna příjemné. Nezapomeňte ale také dát svým lidem „světlo na konci tunelu“. Měli by vědět, alespoň přibližně, jak dlouho bude tento nouzový stav trvat. Je také vhodné jim sdělit vaši představu, jak budete fungovat po uhašení tohoto požáru. Někdy mají lidé obavu, že když teď odsouhlasí nižší mzdy, už nikdy nedostanou plat, jaký měli předtím. Dejte jim vědět, co mohou čekat a za jakých podmínek se můžete vrátit k původnímu ohodnocení.

 

Řekněte lidem, že jsou pro vás důležití

Nebojte se říct lidem, kterých si ceníte, že o ně nechcete přijít. I v tomto doporučuji otevřenost. Vysvětlete situaci, vysvětlete, že potřebujete teď jejich podporu a pomoc a že jsou pro vás důležití. Pokud na vás ale takový člověk začne tlačit a vydírat vás stylem „tak šéfe, když o mě nechceš přijít, koukej mě zaplatit“, zvažte, jestli s někým takovým chcete do budoucna spolupracovat.

 

Zjistěte, zda je pro lidi vůbec možné teď zvládnout situaci, kdy budou mít méně peněz

Může nastat situace, kdy loajální člověk, který chce pomoct, má na krku tolik půjček a hypoték, že snížení příjmu byť o pouhou korunu je pro něj ohrožující. Pokud vás takový člověk nevydírá (a to ani citově) a je pro něj skutečně existenčně důležité udržet si plný příjem, pokuste se najít cestu, jak ho podpořit. Práce navíc, kterou můžete zaplatit, bezúročná půjčka zaměstnavatele, pomoc s refinancováním, možná s dokumenty, kterými by si mohl požádat o odklad splátek. Zkuste najít cestu i pro něj. Ale pokud to jen trochu jde, vyhněte se tomu, že tomuto jedinému člověku necháte plnou mzdu. I když by to pro vás finančně únosné bylo, ostatní mohou na takové jednání nahlížet jako na nespravedlnost. Oni se uskromní a kolega má pořád stejně, protože si to prostě nějak zařídil. Za dusno v týmu takové gesto podpory nestojí.

 

Speciální podmínky jen pro některé?

Nechte odejít ty, kteří prostě nehodlají teď podpořit vás. Možná to bude tvrdé. Ale skutečně chcete mít na palubě lidi, kteří když je dobře a daří se, čerpají veškeré výhody, ale jakmile je potřeba ukázat, co v kom je, postaví se na zadní? Nebojte se takové lidi nechat jít. Nestojí za to, nechat takovým vybraným jedincům „vydupané“ podmínky na úkor ostatních, kteří situaci firmy chápou a sami se omezí, aby podpořili „svou“ firmu. Pokud máte v týmu někoho, kdo to nechápe a nechce zabrat, stejně se s ním do budoucna budete spíš trápit.

 

Když jde o peníze

Nenechte se rozhodit. Jakmile dojde na téma peníze, většinou to nejsou příjemné debaty. Nikdo nevítá s nadšením snížení svého příjmu. Pro někoho to dokonce může znamenat odpustit si na chvíli životní standard, na který byl zvyklý, příjemné není ani sáhnout na našetřené peníze. Ale pokud má člověk všech pět pohromadě a vidí, že taková cesta pomůže vyřešit současné potíže, kývne. Nebude z toho skákat dva metry do stropu, ale přijme to jako „nutné zlo“. Počítejte prostě s tím, že i když si to situace žádá, lidé většinou nepřijímají snížení mzdy jako radostnou zprávu a nenechte se tím negativně ovlivnit. Udržte si stále myšlenku, že se situace zlepší a všichni z toho vyjdete vítězně.