Uvažovali jste nad tím, jak má vypadat typický pracovní den majitele firmy?
Někdo se zasměje a řekne:
Teoreticky bych měl trávit čas mezi golfovým hřištěm a mou jachtou, ale ve skutečnosti jsem dnes řídil svou firmu stejně tak, jak to dělám už více než 17let.
Doplníme otázku a zeptáme se, co jste tedy dnes dělali?
Odpověď by mohla znít:
Ráno jsme měli hodinu a půl poradu, musel jsem se dost rozčilovat, jelikož naši servisáci si minulý týden vzali dovolené mimo harmonogram a vznikl strašný chaos. Potom jsem byl orodovat u největšího zákazníka, aby nám poslali peníze. Následně jsem šel do banky řešit kontokorent a měl jsem pracovní oběd s nadějným klientem. Po obědě jsme řešili, které platby by měly jít jako první a potom jsem měl krátké setkání s šéfem prodeje, jelikož naši prodejci podle mě příliš vysedávají ve firmě. Potom byl u mě na koberečku šéf servisu a až v podvečer jsem se dostal ke 150ti nepřečteným emailům.
Pokud váš den vypadá podobně, jak je napsáno výše, tak máme jasný verdikt. V podstatě jste z majitelských povinností neřešili NIC. Mohli bychom klidně říci, že povinnosti majitele jsou velmi často zanedbávány, jelikož majitelé jsou velmi často řediteli svých podniků a musíme velmi důrazně připomenout, že šéf ≠ majitel. To, že to dělá tatáž osoba ještě neznamená, že jsou ty povinnosti stejné.
Ještě něco bychom měli říci. Pokud jste skutečně dělali to, co uvádíme výše, tak i šéfem jste byli jen na 20%.
Dotýkáme se dost závažného tématu, ve kterém má hodně majitelů a šéfů závažné otazníky.
Co přesně by měl dělat majitel? V čem se liší jeho práce od šéfovské práce? Co se stane, pokud nemá čas dělat pořádně tyto posty?
Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v dalších příspěvcích tohoto blogu.