Základy plánování XII
V příslušné kapitole jsme uváděli příklad, kde PLÁN byl „vyměnit plot“ a jeden z bodů programu, který plán rozdrobil na postupnost kroků, byla „oslava na zahradě“. Pokud se nemáme ztratit v plánování, pak je často potřeba rozepsat i programy na ještě menší detaily. Oslava na zahradě by se dala rozložit ještě takto:
-
udělat seznam pozvaných a pozvánek
- rozeslat pozvánky
- vyčistit a nachystat gril
- udělat seznam potřebných věcí
- nakoupit proviant a různé potřeby
- rozdělit úkoly
podmíněné kroky:
-
podle předpovědi počasí zabezpečit přenosné altány a přístřešky
-
zabezpečit zahradní stoly a lavice
- zrealizovat samotnou oslavu
Možná jsme příliš nafoukli složitost tak triviální záležitosti, jako je zahradní slavnost, ale pokud jste někdy organizovali podobnou akci, tak možná potvrdíte, že je velmi lehké zapomenout na něco důležitého a je velmi hloupé bezradně postávat s hosty nad chystaným masem, pokud jste zapomněli koupit dřevěné uhlí.
Vyvinout a zkonstruovat nosnou raketu
(Plány jsme definovali v tomto seriálu)
- stanovit základní parametry (užitečný náklad, výsledná rychlost kosmické lodě, tah, výdrž hoření, atd.)
- vyvinout jednotlivé stupně rakety
- vyvinout motory
- zvolit ideální palivo
- ….a mnoho jiných kroků programu.
Nakonec vyvinuli raketu známou jako Saturn V.
Plán rozložíme na jednotlivé body programu a každý bod programu rozvíjíme do postupnosti kroků. Takovouto postupnost nazveme PROJEKT.
Samozřejmě slovo „projekt“ se používá v rozličných dalších definicích. Máme například „projekt domu“, který vypracoval architekt. Nebo studenti dnes chystají „projekty“ do školy, kde mají za domácí úkol zpracovat nějaké téma. Projekt je v dnešní době hojně používané slovo.
Pokud má strategie firmy (organizace, armády, státu…) fungovat, potřebujeme znát nejen cíle, účely, ale i plány, programy a projekty. Když dokážete takovéto věci vypracovat předem, můžete si ušetřit mnohé těžkosti a slepé uličky.